Joga vyjadruje cestu k spoznaniu duše a splynutiu s ňou. Chcem vám predstaviť niektoré typy, ktoré sú najčastejšie prezentované v štúdiách na Slovensku.

Ashtanga joga je jednou z fyzicky najnáročnejších systémov jogových cvičení. Pochádza z juhoindického mesta Mysore. Je to tradičná škola jogy, ktorá známa dynamickým cvičením presne určených pozícií. Predstavuje ucelenú sériu na seba nadväzujúcich pozícií (asán). V jednotlivých pozíciách zotrvávame niekoľko nádychov a výdychov, najčastejšie 5 až 8 a opäť nasleduje dynamický prechod (vinyasa) do ďalšej pozície. Asány na seba plynulo naväzujú, sú poprepájané vinyasami, preto sa tento druh jogy často označuje aj ako Ashtanga vinyasa joga.

Pre mňa osobne, a to nielen pri Ashtanga joge je najdôležitejší dych. Hlboký nádych vytvára tok energie, teplo, ktoré zahrieva telo hlavne svaly, okysličuje ich, uvoľňuje, umožňuje nám ľahšie sa dostať do pozícii a výdych odbúrava nežiadúce toxíny a čistí nervový systém.

Ako hovori učiteľ Ashtanga jogy Patabi Jois: „Aj železo sa teplom ohne.”

Fyzické cvičenie Ashtangy

Ashtanga joga má štyri série. Základ každej série je pozdrav slnku A a B, ktorý nás pripraví na ďalšie pozície a zahrieva naše telo. Na začiatku každej série je otváracia sekvencia, ktorá nás aktivuje a na konci je zatváracia, ktorá nás naopak upokojí. Tak ako pozície idú a cvičia sa v logickom slede, aj samotné série na seba naväzujú a cvičia sa postupne, čo niekedy môže trvať aj niekoľko rokov. Ashtanga joga je celoživotná cesta. Začína sa prvou sériou, ktorá sa volá Yoga Cikitsa a znamená Joga terapia. Po určitej dobe pravidelného cvičenia sa môže prejsť na ďalšiu sériu.

  • Prvá séria je predovšetkým určená k uzdravovaniu organizmu, detoxikácii kĺbov a orgánov, robí naše telo ohybnejším, posilňuje svalstvo a prináša celkovú rovnováhu.
  • Druhá séria Nadi Sodhana je zameraná na odstraňovanie rôznych emočných blokov a detoxikuje celý organizmus ešte viac.
  • Tretia a štvrtá séria na volajú Sthira Bhaga, ktoré sú už veľmi pokročilé série.

Ako som spomínala Ashtanga joga, ale samozrejme nielen ona, majú aj účinky na náš organizmus. Tu sú niektoré z nich:

  • detoxikuje organizmus
  • vyplavuje toxíny a čistí tráviaci trakt (zlepšuje peristaltiku čriev)
  • posilňuje svaly, nervový a kardiovaskulárny systém
  • odbúrava tuk, čistí a zväčšuje kapacitu pľúc
  • otvára kĺby, hlavne bedrovú oblasť, kolená a členky
  • predlžuje svalstvo a úpony
  • má blahodarný vplyv na hormonálny a lymfatický systém a aktivuje ich

Pre objednávku nás kontaktujte

KONTAKTUJTE NÁS