loader image

O OLEJOCH

Passion of life

ČO SÚ ESENCIÁLNE OLEJE?

Esenciálne oleje sú prírodné aromatické zložky, ktoré sa nachádzajú v semenách, kôre, stonkách, koreňoch, kvetoch a iných častiach rastlín. Môžu voňať nádherne a zároveň intenzívne. Ak ste sa niekedy zažili prechádzku levanduľovým hájom alebo vôňu čerstvo posekanej mäty – máte skúsenosť s aromatickými vlastnosťami esenciálnych olejov. Esenciálne oleje môžu pozdvihnúť náladu, upokojiť zmysly a vyvolať silné emocionálne reakcie. Používanie esenciálnych olejov však siaha oveľa ďalej ako po voňavú príťažlivosť.

Esenciálne oleje sa historicky používali v mnohých kultúrach vďaka svojim schopnostiam pre podporu zdravia. Moderné trendy smerujú k holistickým prístupom v starostlivosti o seba a narastajú vedecké štúdie o alternatívnych metódach zdravotnej starostlivosti a spôsobujú znovuobjavovanie nesmiernych účinkov esenciálnych olejov na zdravie.

Mnohé majú intenzívne čistiace vlastnosti. Ich jedinečná chemická štruktúra im umožňuje cielene pôsobiť pri vonkajšom použití. Niektoré oleje sa môžu používať ako výživové doplnky, ktoré podporujú vitalitu a celkovú pohodu.

AKO SA POUŽÍVAJÚ ESENCIÁLNE OLEJE?

Esenciálne oleje sa používajú na širokú škálu účelov v oblasti emočného aj fyzického zdravia. Môžu sa používať samostatne alebo v komplexných zmesiach – v závislosti od skúseností používateľa a želaných účinkov. Esenciálne oleje sa zvyčajne používajú jedným z troch spôsobov: aromatické rozptyľovanie (aromaticky), nanášanie na pokožku (masážne) alebo vnútorná konzumácia na doplnenie výživy. Používanie esenciálnych olejov môže byť nesmierne jednoduché a zároveň zmeniť celý váš život. Spolupráca s niekým, kto už používal esenciálne oleje, pomôže novým používateľom k prospešnejšiemu a radostnejšiemu zážitku. Esenciálne oleje sú prirodzene bezpečné a pri správnom použití majú len málo nežiaducich vedľajších účinkov, ak vôbec nejaké majú. Sú však silne koncentrované a mali by sa používať opatrne. Používajte iba čisté esenciálne oleje a dodržiavajte všetky výstražné označenia a pokyny. Esenciálne oleje sa nikdy nesmú aplikovať do očí alebo do vnútorného zvukovodu. Ak sa pri vonkajšom používaní esenciálnych olejov na pokožke objaví začervenanie alebo podráždenie, naneste na postihnuté miesto rastlinný olej, napríklad frakcionovaný kokosový olej – esenciálne oleje sa nedajú rozriediť vodou (voda zvyšuje ich účinok). Ak ste tehotná alebo v zdravotnej starostlivosti, pred používaním esenciálnych olejov sa poraďte s vaším lekárom.
AROMATICKY
Vdychovaním z dlane alebo inhaláciou z tzv. difuzéra. Molekuly esenciálnych olejov prenikajú veľmi rýchlo cez sliznice a tkanivá do celého organizmu prostredníctvom krvného obehu. Z jednej kvapky esenciálneho oleja každá bunka ľudského tela získa neskutočné množstvo molekúl účinných látok.
MASÁŽNE
Nanášaním na pokožku, na postihnuté miesto vstupujú účinné látky esenciálnych olejov do krvného obehu už do 30 sekúnd. Rýchly nástup účinku zabezpečuje okamžitý komfort, úľavu či podporu zdravia.
VNÚTORNE
Cez tráviaci systém je možné prijať niektoré esenciálne oleje (po doporučení skúseného konzultanta) a umožniť im pôsobiť na organizmus z vnútorného prostredia. Môžu sa používať ako doplnky výživy, kedy sú nápomocné pri množstve zdravotných problémov. Odporúča sa pri vnútornom užívaní prijímať niektoré esenciálne oleje v želatínových kapsuliach spolu s nosným olejom.

ZDROJE ESENCIÁLNYCH OLEJOV

Účinnosť začína so samotnou rastlinou. Rovnaké druhy rastlín v rôznom podnebí budú mať odlišné chemické zloženie a iné účinky. Keď sa rastliny pestujú v optimálnej pôde, teplote a podnebí, vyprodukujú esenciálny olej vo vyššej kvalite tak, ako to má byť. Čistota hrá v účinnosti hlavnú úlohu. Mnohé esenciálne oleje na trhu nie sú certifikované ako čisté. Často obsahujú prídavné látky alebo iné zložky, ktorými sú zriedené a ktoré ich znečistia. Týmto oleje strácajú vlastnosti pozitívne ovplyvňujúce zdravie. doTERRA sa zaväzuje poskytovať tie najčistejšie a najúčinnejšie esenciálne oleje. Má globálnu sieť farmárov, ktorí dobre poznajú proces pestovania rastlín pre esenciálne oleje. Zaisťujú, aby bolo o rastliny dobre postarané a aby boli spracované v správnom čase.

CPTG CERTIFIED PURE THERAPEUTIC GRADE

Esenciálnej oleje dōTERRA™ CPTG certifikovanej čistej terapeutickej triedy sú čisté, prírodné, aromatické látky, ktoré sa získavajú opatrnou extrakciou z rastlín. Neobsahujú výplňové látky ani umelé prísady, ktoré by oslabovali ich aktívne vlastnosti, a neobsahujú ani žiadne znečisťujúce látky či iné reziduálne chemikálie. Rovnako dôležité, ako zabezpečiť, že sa do našich olejov nedostanú žiadne kontaminanty, je zaistenie prítomnosti aktívnych zložiek olejov v správnych koncentráciách, aby bolo možné zaručiť ich bezpečnosť a efektívnosť. Pri mnohých olejoch sa uvádza, že sú terapeutickej triedy, a niektoré môžu byť čisté, ale len málo ich je podrobených prísnym štandardom testovania chemického zloženia. Esenciálne oleje dōTERRA certifikovanej čistej terapeutickej triedy CPTG sú podrobené krížovej kontrole hmotnostnou spektrometriou a plynovou chromatografiou, aby sa zabezpečila čistota výťažku a sila zloženia každej šarže. Spoločnosť dōTERRA úzko spolupracuje s globálnou sieťou chemikov a pestovateľov esenciálnych olejov, aby boli vybrané iba rastlinné výťažky správneho druhu, ktoré boli pestované v ideálnych podmienkach a zbierané šetrne v ten správny čas. Skúsení destiléri zručne vyťažia aromatické zložky rastlín a tie sú podrobené chemickej analýze, aby bola zaručená čistota a zloženie. Esenciálne oleje dōTERRA certifikovanej čistej terapeutickej triedy CPTG predstavujú najbezpečnejšie a najprínosnejšie oleje, ktoré sú dnes na svete dostupné.

AKO SA ESENCIÁLNE OLEJE ZÍSKAVAJÚ?

DESTILÁCIOU VODNOU PAROU
Najčastejšie používaná metóda získavania esenciálnych olejov. Pri tejto metóde sa rastlinný materiál umiestni do destilačnej banky, pričom sa v inej banke uvedením vody do varu vytvorí para, ktorá sa následne vženie do spodnej časti destilačnej banky, v ktorej je umiestnený rastlinný materiál. Pri prechode rastlinným materiálom para stúpa spolu s esenciálnym olejom. Tá následne prejde do ďalšej banky, kde sa obe látky ochladia.
LISOVANIE
Lisovanie za studena je metóda, ktorá sa najčastejšie používa na získavanie esenciálnych olejov z citrusových plodov. Mechanický tlak sa používa na „vytlačenie“ olejov z rastlinného materiálu – najčastejšie z kôry alebo šupky.

RIEDENIE ESENCIÁLNYCH OLEJOV

Každý používateľ esenciálnych olejov už neraz pocítil rýchlosť a intenzívnosť ich účinku. Tento chladivý alebo hrejivý pocit môže byť niekedy príliš silný, obzvlášť pre deti alebo pre ľudí s citlivou pokožkou. Preto je potrebné niektoré esenciálne oleje pred priamou aplikáciou na pokožku riediť so základovým olejom (nosný olej) – nosičom. Pomenovaný je takto preto, lebo nesie esenciálny olej na pokožku.

Základový olej
Hlavným nosičom na riedenie, ktorý používa doTERRA je frakcionovaný kokosový olej. Je ľahký, nezanecháva škvrny, je vhodný pre všetky typy pokožky a je ľahko vstrebateľný. Mnoho ľudí si myslí, že riedením esenciálnych olejov sa znižuje ich účinok, práve naopak – nakoľko kokosový olej ľahko preniká až do cievneho systému, účinok olejov je oveľa efektívnejší.
Scroll to Top

Novinky priamo do tvojej mailovej schránky